Porzucenie pieluch bywa traumatycznym przeżyciem, tak dla dziecka jak i dla rodzica. Uprzyjemnij więc ten czas bajkami, pomagającymi z pieluszek zrezygnować.
Pieluchy jednorazowe, Pampersy, pieluszki tetrowe, pieluszki ekologiczne. One wszystkie, co do zasady działania, mają jeden wspólny mianownik. Użyte odpowiednio przez dziecko, wydzielają po czasie, bardzo charakterystyczny zapach a potrafią nawet skrywać w sobie małą, rozlazłą bombę chemiczną. Nic dziwnego, że po pewnym czasie, każdy rodzic nie może się już doczekać, aż jego pociecha zacznie korzystać z normalnej toalety, albo chociaż z nocnika.
Na pozbycie się pieluch i tak zwaną naukę „nocnikowania” jest tyle teorii, ile dobrych rad otrzymywanych od innych rodziców, wszechwiedzących ciotek, babek i innych, przypadkowo spotkanych na ulicy ludzi. Dlatego ja mówię: „Nie dajmy się zwariować i wyluzujmy trochę”. Twoje dziecko musi, po 12 miesiącach od urodzenia, korzystać z toalety bo co, obniży Ci się status społeczny?! W wieku dwóch lat musi dokładnie wycierać sobie pupę, bo inaczej kochana ciotunia będzie ci morały prawić albo dostaniesz mniej lajków na sejfie? Jeśli na tym Ci zależy, ok, męcz swoje dziecko poradnikowymi radami różnych nocnikowych szamanów. Tylko od razu kup sobie sprawdzony spray do usuwania moczu z dywanów i dobre stopery do uszu, bo to się tylko skończy krzykiem i płaczem Was obojga. Ja mówię: „Na wszystko przychodzi odpowiednia pora, uwierz swojej intuicji. Przerób naukę korzystania z nocnika w dobrą zabawę, a efekty Cie zaskoczą.” Właśnie TO Ci tutaj oferuję. Nie, 'sprawdzone rady’, ale dobrą zabawę w formie bajek, które możesz wykorzystać w czasie przejścia z pieluch na nocnik. Powodzenia!
[divider unique_id=”b0b2d5a3e80a1e25476e8fc09fc26ad8″ type=”fw-line-solid” line_thickness=”” divider_size=”{‹²›size‹²›:‹²›space-md‹²›,‹²›custom‹²›:{‹²›margin_top‹²›:‹²›‹²›,‹²›margin_bottom‹²›:‹²›‹²›}}” width=”{‹²›selected‹²›:‹²›100‹²›,‹²›custom‹²›:{‹²›custom_width‹²›:‹²›‹²›}}” alignment=”fw-divider-align-left” bg_color=”{‹²›color‹²›:‹²›‹²›,‹²›id‹²›:‹²›fw-custom‹²›}” special_divider=”{‹²›selected_value‹²›:‹²›none‹²›,‹²›text‹²›:{‹²›title_advanced_styling‹²›:{‹²›text‹²›:{‹²›google_font‹²›:true,‹²›subset‹²›:‹²›latin‹²›,‹²›variation‹²›:‹²›regular‹²›,‹²›family‹²›:‹²›Arbutus Slab‹²›,‹²›style‹²›:false,‹²›weight‹²›:false,‹²›size‹²›:‹²›18‹²›,‹²›line-height‹²›:‹²›28‹²›,‹²›letter-spacing‹²›:‹²›0‹²›,‹²›color-palette‹²›:{‹²›id‹²›:‹²›fw-custom‹²›,‹²›color‹²›:‹²›‹²›},‹²›is_saved‹²›:false}},‹²›title_text‹²›:‹²›‹²›,‹²›show_bg‹²›:‹²›no‹²›,‹²›position‹²›:‹²›‹²›},‹²›icon‹²›:{‹²›icon_class‹²›:‹²›‹²›,‹²›icon_size‹²›:‹²›12‹²›,‹²›color‹²›:{‹²›color‹²›:‹²›‹²›,‹²›id‹²›:‹²›fw-custom‹²›},‹²›show_bg‹²›:‹²›no‹²›,‹²›position‹²›:‹²›‹²›},‹²›custom‹²›:{‹²›upload_icon‹²›:‹²›‹²›,‹²›icon_size‹²›:‹²›12‹²›,‹²›show_bg‹²›:‹²›no‹²›,‹²›position‹²›:‹²›‹²›}}” link_id=”” animation_group=”{‹²›selected‹²›:‹²›no‹²›,‹²›yes‹²›:{‹²›animation‹²›:{‹²›animation‹²›:‹²›fadeInUp‹²›,‹²›delay‹²›:‹²›200‹²›}}}” responsive=”{‹²›desktop_display‹²›:{‹²›selected‹²›:‹²›yes‹²›},‹²›tablet_landscape_display‹²›:{‹²›selected‹²›:‹²›yes‹²›},‹²›tablet_display‹²›:{‹²›selected‹²›:‹²›yes‹²›},‹²›smartphone_display‹²›:{‹²›selected‹²›:‹²›yes‹²›}}” class=”” _array_keys=”{‹²›divider_size‹²›:‹²›divider_size‹²›,‹²›width‹²›:‹²›width‹²›,‹²›bg_color‹²›:‹²›bg_color‹²›,‹²›special_divider‹²›:‹²›special_divider‹²›,‹²›animation_group‹²›:‹²›animation_group‹²›,‹²›responsive‹²›:‹²›responsive‹²›}” _fw_coder=”aggressive” __fw_editor_shortcodes_id=”96c95d23a73bc1b03275c3327481b5bf”][/divider]Jeśli zmagasz się właśnie z uczeniem Twojego dziecka do czego służy nocnik i dlaczego pieluchy są już FE albo FUJ albo PASSE, te bajki są właśnie dla Ciebie. Nie twierdzę, że po ich przeczytaniu Twoje dziecko magicznie odrzuci pieluchy w jeden dzień, ale na pewno możecie się przy tym dobrze bawić zamiast denerwować, nieprawdaż?
Rezygnacja z pieluch może być traumatycznym przeżyciem tak dla dziecka jak i dla rodzica. Na wszystko jednak w końcu przychodzi czas – obiecuję.
Jednych pieluch pozbyłem się już dawno temu a kolejna nauka ciągle przede mną. Stwierdziłem jednak, że praktycznie wszystko można zamienić w grę czy zabawę. Jeśli taka metoda pomaga, to dlaczego z niej nie korzystać?!
Stworzyłem do tego, na razie, dwie bajki (więcej wkrótce) . Możecie je dzieciom czytać, śpiewać, powtarzać jak mantrę, zapisać złotymi zgłoskami nad łóżeczkiem – metoda jest całkowicie dowolna. Najważniejsze, żeby dziecko traktowało czas przejścia z pieluch na nocnik czy toaletę jako proces naturalny, bezstresowy i czasem do tego jeszcze nawet zabawny. Polecam lekturę – sprawdzone osobiście.
Nocniku, nocniku…
Pożegnania nigdy nie są łatwe. Zwłaszcza z czymś tak funkcjonalnym jak pieluszka jednorazowa. Ten krótki wierszyk ma ułatwić dziecku ten czas gdy zdecydujecie się odstawić pieluchy na dobre.
Bronchilda co pieluch nosić nie chciała
Zabawna historyjka dla dzieci o dziewczynce imieniem Bronchilda, która sama zdecydowała, że nie chce już używać pieluch. Miała na to swój ciekawy sposób.
Pup mejks kup
Nie dość, że jest to wierszyk do nauki angielskiego, to jeszcze pomaga przy rezygnacji z pieluch. Opisuje w krótki i zabawny sposób proces trawienia. Dzięki temu, dziecko dowiaduje się, skąd bierze się kupka i co z tym dalej zrobić.