urodziny kolegi

Dziecko idzie na urodziny do kolegi – jak je przygotować? – Artykuł sponsorowany

Gdy Twoje dziecko ma po raz pierwszy iść do swojego kolegi na urodziny, możesz chcieć je odpowiednio przygotować. O czym pamiętać i na co zwrócić uwagę? Podpowiadamy.

Na jaki prezent się zdecydować?

Zacznijmy od dość istotnej kwestii, a więc prezentu. Dzieci w wieku przedszkolnym lub wczesnoszkolnym lubią dostawać słodycze i zabawki. Możesz poprosić swojego syna bądź córkę, aby ta zapytała się znajomego, co ten chciałby otrzymać. Jeszcze innym rozwiązaniem będzie zadzwonienie do rodzica, w ten sposób ustalisz, co takiego byłoby odpowiednie. Wówczas możesz dowiedzieć się, o jakiej zabawce myśli solenizant lub na jakie słodycze ma alergię.

No właśnie, słodkości. Duży kosz prezentowy może być tutaj ciekawym i efektownym rozwiązaniem. Twoje dziecko może dogadać się z innymi kolegami i wspólnie wręczą go ich przyjacielowi. Ogromna liczba łakoci to duża radość, poza tym być może solenizant podzieli się nimi z innymi gośćmi.

O czym porozmawiać z dzieckiem?

Przede wszystkim Twój maluch będzie podekscytowany tym, że został zaproszony na swoje pierwsze przyjęcie. Zapytaj się go, czy odbędzie się ono w domu, czy na dworze. Zabawy na podwórku mogą być bardziej aktywne, a więc może być potrzebne bardziej komfortowe ubranie.

Wyjaśnij dziecku, że jest to święto jego kolegi. Dlatego warto mu czasami ustąpić, jeśli będzie mieć pomysł na zabawę, która niekoniecznie byłaby pierwszym wyborem Twojego syna bądź córki. Może zdarzyć się również tak, że solenizant otrzyma wiele prezentów, dostanie piękny tort, a całe przyjęcie będzie dobrze poprowadzone przez jego rodziców. Wówczas Twoje dziecko może poczuć się lekko zazdrosne. Warto zawczasu wyjaśnić mu, że gdy nadejdą jego urodziny, to ono będzie w centrum, na tym bowiem polega między innymi to święto. Zasugeruj również dziecku, że gdy nadejdzie czas jego przyjęcia, to będziecie mogli zorganizować zabawy, które spodobały mu się na urodzinach kolegi.

O czym jeszcze pamiętać?

Jeśli Twoje dziecko ma jakąś alergię, koniecznie poinformuj o tym rodziców solenizanta. Tak samo daj im znać o każdej rzeczy, którą uważasz za istotną. Zostaw również do siebie swój numer telefonu, aby można było się z Tobą skontaktować.

Ponadto powiedz także swojemu dziecku, że może do Ciebie zadzwonić, a jeśli nie ma telefonu, to niech poprosi o to rodziców kolegi. Czasami bywa tak, że maluch poczuje się nieswojo w otoczeniu osób, których nie zna, szczególnie gdy do tego jest w nowym, głośnym miejscu. Gdy otrzymasz od niego telefon, zapytaj, co dokładnie się dzieje i postaraj się je uspokoić. Być może to jedynie chwilowy kryzys, po którym dziecko wróci na przyjęcie i będzie dobrze się bawić. Jeśli jednak uznasz, że to dla malucha za duży stres, wówczas odbierz go z przyjęcia szybciej.

Urodziny to radosny czas, nawet jeżeli jesteśmy jedynie gościem. Twoje dziecko może wspólnie spędzić czas z kolegami, być może poznać też nowe osoby. Warto jednak zawczasu pomówić z nim o niektórych kwestiach, aby zminimalizować ryzyko pewnych problemów.