Jaki plecak dla chłopca?

Jak wybrać odpowiedni plecak dla chłopca? – Artykuł Sponsorowany

Jaki plecak dla chłopca?

 

Jak wybrać odpowiedni plecak dla chłopca?

Szykując wyprawkę szkolną dla swojego dziecka, nie można zapomnieć o najważniejszym jej elemencie, czyli plecaku. Jego wybór nie może być przypadkowy – w końcu Twoja pociecha będzie go nosić codziennie, dlatego przede wszystkim powinien być wygodny. To oczywiście nie wszystko – wybierając plecak dla chłopca warto zwrócić uwagę na kilka innych istotnych kwestii. Jakich? Dowiesz się z poniższego artykułu.

Plecak dla chłopca – jakimi kryteriami się kierować?

Wybór odpowiedniego dziecięcego plecaka ma ogromne znaczenie dla jego zdrowia, jak i komfortu. W sklepach znajdziesz mnóstwo różnych modeli, o fantazyjnych wzorach i kolorach, które spodobają się niejednemu chłopcu. Choć oczywiście plecak powinien przypaść do gustu uczniowi, w pierwszej kolejności należy zwrócić uwagę na takie parametry, jak:

 

  • waga,
  • pojemność,
  • konstrukcja,
  • przeznaczenie.

Waga oraz konstrukcja plecaka to kluczowe elementy dla zdrowia dziecka. Źle dobrany tornister może pogłębić i utrwalić wady postawy. Z kolei od jego pojemności zależy komfort ucznia – powinny zmieścić się w nim książki, zeszyty, drugie śniadanie oraz niezbędne przybory. Do tego oczywiście istotne jest przeznaczenie – inny plecak kupisz dziewczynce, a inny chłopcu.

Jak wybrać najlepszy plecak dla chłopca?

Zanim podejmiesz ostateczną decyzję i wybierzesz idealny plecak dla dziecka, weź pod uwagę wszystkie wymienione wyżej parametry. Najpierw warto sprawdzić, ile waży sam tornister, a ile z zawartością. Plecak szkolny młodszych uczniów (klasy 1-3) nie powinien przekraczać wagi 1,2 kg, a starszych – 1,4 kg. Dokładając do niego książki, zeszyty i inne niezbędne akcesoria, przyjmuje się, że maksymalna waga nie powinna wynosić więcej niż 10 kg. Dodatkowo dziecko nie może też dźwigać więcej niż 15% jego wagi własnej. Przykładowo, jeśli Twoja pociecha waży 40 kg, nie powinna na swoich plecach nosić ciężaru większego niż 6 kg.

 

Plecaki szkolne dla chłopców powinny też mieć odpowiednie rozmiary. Warto kierować się przy wyborze poniższymi kryteriami:

 

  • górna krawędź plecaka nie może sięgać wyżej niż ramiona i szyja, a dolna – poniżej linii pleców,
  • plecak powinien być odpowiednio wyprofilowany przede wszystkim w odcinku lędźwiowym, by ciężar był rozłożony równomiernie,
  • usztywnione plecy pozwolą utrzymać prawidłową postawę dziecka,
  • szelki w plecaku powinny być regulowane, by lepiej dopasować je do ciała dziecka,
  • wzmocnione dno pozwoli cieszyć się plecakiem przez dłuższy czas – nie będzie się tak szybko niszczył i odkształcał.

 

Dobrym wyborem będzie plecak, który ma dodatkowe przegródki, np. na drugie śniadanie czy napój. Co ważne, jego pojemność powinna mieć ok. 10-20 litrów (klasy 1-3) lub 20-25 litrów (starsi uczniowie). Wówczas bez problemu dziecko pomieści wszystkie niezbędne przybory i książki.

Plecak szkolny dla chłopca – jaki wzór wybrać?

W kwestii wyglądu plecaka dla chłopca warto kierować się jego estetyką, jednak ostateczny wybór powinien należeć do samego dziecka. Chłopięce wzory to te ciemniejsze, inspirowane grami komputerowymi, jak i motywami sportowymi. Oczywiście wszystko zależy od zainteresowań Twojego dziecka – wybierając odpowiedni plecak razem, zyskasz większą pewność o nie tylko zadbaniu o jego zdrowie i komfort, ale też dobre samopoczucie.