Wybór księgarń na naszym rynku jest bardzo duży. Są sieciowe molochy, oferujące dzieła autorów z każdej kategorii życia. Istnieją też małe, lokalne sklepiki z książkami, specjalizujące się w konkretnej, wąskiej dziedzinie.
Książki można kupić obecnie w księgarniach stacjonarnych i internetowych oraz na różnego rodzaju lokalnych bazarkach i giełdach, które może nie wpisują się w definicję słowa „księgarnia”, ale często również oferują bogaty wybór książek.
Uliczni sprzedawcy i różnego typu giełdy oferują książki, których często nie ma już w księgarniach. Wyjątkowe. Białe kruki. Limitowane egzemplarze i tym podobne kwiatki. Niestety już coraz mniej można znaleźć takich miejsc. Mimo że książki i ich sprzedaż to dla niektórych całe życie i pasja, to podejrzewam, że małym sprzedawcom ciężko jest się tylko z takiej lokalnej czy ulicznej sprzedaży utrzymać.
Duże sieci księgarń nie pomagają takim ludziom, ustalając często marże na granicy opłacalności i przez to często małe, klimatyczne rodzinne księgarnie odchodzą w przeszłość. Na ich miejsce wchodzą duże sieci sprzedaży. „Galerie książek”, często mają dużo większy wybór produktów wydawniczych, z każdej dziedziny, ale jednak nie mają już tego klimatu. Nie mają tego ducha lokalnej, małej, często specjalizującej się w jednej kategorii książek, księgarni.
Czasami lubię wejść do księgarni stacjonarnej i zatopić się w regałach pękających od świeżych, pięknie pachnących dzieł literackich. Często jednak nie mam na to czasu i zależy mi tylko na dotarciu do konkretnej, najbardziej interesującej mnie kategorii, kupienie ciekawego, często polecanego tytułu i powrót do innych obowiązków.
Lubię jednak wspierać małe rodzinne biznesy.
Dlatego w tym artykule przedstawię Ci listę księgarń, które łączą w sobie wszystko to, czego szukam w sklepie, gdy nowa książka dla dzieci chodzi mi po głowie. Klimatu, dużego wyboru w dedykowanej kategorii i tego czegoś, co odróżnia małego sprzedawcę książek (nawet internetowego) od wielkiego, nieczułego molocha. Chociaż księgarnia internetowa, nawet taka z klimatem i wartościami, nigdy nie będzie tym samym co wizyta w sklepie stacjonarnym, to jednak jest to warta uwagi alternatywa dla ludzi żyjących w tych szybkich i zapracowanych czasach, jakie mamy obecnie.
Kolejność jest losowa. Każda z wymienionych księgarń ma, moim zdaniem, w sobie „to coś” i warto zajrzeć do każdej z nich, aby wybrać ulubioną.
Księgarnie z książkami dla dzieci po angielsku:
Recenzje dwóch książek z tej księgarni, które czytałem i testowałem z synami, przeczytasz tutaj i tutaj ;)
Recenzja trzech książek z tej księgarni znajduje się tutaj.
Księgarnie, które specjalizują się w książkach dla dzieci i mają „to coś”:
Zgodnie z najnowszym raportem Biblioteki Narodowej ilość przeczytanych książek na jednego polaka, spada z każdym rokiem.
To smutne. Zwłaszcza że książki dają nam wiedzę, emocje, marzenia i skutecznie zwalczają nudę.
Dlatego czytajmy dzieciom i sobie, chociaż kilka stron dziennie. Razem możemy poprawić te statystyki.
Jeśli znasz inne, klimatyczne księgarnie (głównie chodzi mi w tym artykule o sklepy internetowe, a nie stacjonarne) to daj mi znać.
Z przyjemnością rozbuduję powyższą listę :)
Pochwal się w komentarzu, gdzie najczęściej kupujesz książki dla dzieci!