Jak rozwinąć wyobraźnię dziecka?

Wyobraźnię dziecka można rozwijać na wiele sposobów. Jedną z bardziej skutecznych metod, udowodnionych naukowo, jest czytanie mu bajek od najmłodszych lat.

 

Myśl. Wspomnienie. Obrazy w naszych głowach. Sny i marzenia senne. To wszystko jest częścią tego samego. Naszej wyobraźni. Mówi się, że jedni mają ją większą a inni mniejszą. Wyobraźnia jest częścią naszego mózgu. Jest z nim zespolona bardziej niż skórka z jabłkiem. Bardziej niż skorupka ze ślimakiem. Bardziej nawet niż klej z kartką papieru. Mózg, jest jak mięsień. Można go wyćwiczyć i wzmocnić. Tak samo musi być więc z naszą wyobraźnią. To dzięki niej tworzymy marzenia, sny i pomysły. To dzięki niej możemy na chwilę oderwać się od trudów codzienności. To dzięki niej, możemy w naszych myślach odlecieć w kosmos. Przenieść się do świata magii, latać na magicznych naleśnikach albo nurkować w podwodnych krainach z konikami polnymi, wielorybami i innymi morskimi stworzeniami. 
Dzieci rozpoczynają życie z niezwykle rozbudowaną wyobraźnią. Nie pozwólmy aby w trakcie dorastania to się zmieniło. Czytajmy dzieciom jak najwięcej i jak najczęściej. Opowiadajmy im różne historie. Korzystajmy z naszej wyobraźni, a i my sami na tym skorzystamy. Dorośli, czasem o tym zapominają, ale również mają rozbudowaną i elastyczną wyobraźnię. Trzeba ją  jednak ćwiczyć, tak jak ćwiczy się mięśnie na siłowni. Do tego właśnie zostały stworzone poniższe bajki. Ćwiczcie z dziećmi wyobraźnię tak jak ćwiczycie chodzenie czy pisanie. Poniższe bajki są dla wyobraźni jak bieżnia dla biegacza.
Ćwiczcie przez czytanie jak często się da. Książki, bajki i opowiadania to najlepsza pożywka dla młodych i trochę już starszych mózgów.

[divider unique_id=”4d5d11d745f016582da6fe879b339abc” type=”fw-line-solid” line_thickness=”” divider_size=”{‹²›size‹²›:‹²›space-md‹²›,‹²›custom‹²›:{‹²›margin_top‹²›:‹²›‹²›,‹²›margin_bottom‹²›:‹²›‹²›}}” width=”{‹²›selected‹²›:‹²›100‹²›,‹²›custom‹²›:{‹²›custom_width‹²›:‹²›‹²›}}” alignment=”fw-divider-align-left” bg_color=”{‹²›color‹²›:‹²›‹²›,‹²›id‹²›:‹²›fw-custom‹²›}” special_divider=”{‹²›selected_value‹²›:‹²›none‹²›,‹²›text‹²›:{‹²›title_advanced_styling‹²›:{‹²›text‹²›:{‹²›google_font‹²›:true,‹²›subset‹²›:‹²›latin‹²›,‹²›variation‹²›:‹²›regular‹²›,‹²›family‹²›:‹²›Arbutus Slab‹²›,‹²›style‹²›:false,‹²›weight‹²›:false,‹²›size‹²›:‹²›18‹²›,‹²›line-height‹²›:‹²›28‹²›,‹²›letter-spacing‹²›:‹²›0‹²›,‹²›color-palette‹²›:{‹²›id‹²›:‹²›fw-custom‹²›,‹²›color‹²›:‹²›‹²›},‹²›is_saved‹²›:false}},‹²›title_text‹²›:‹²›‹²›,‹²›show_bg‹²›:‹²›no‹²›,‹²›position‹²›:‹²›‹²›},‹²›icon‹²›:{‹²›icon_class‹²›:‹²›‹²›,‹²›icon_size‹²›:‹²›12‹²›,‹²›color‹²›:{‹²›color‹²›:‹²›‹²›,‹²›id‹²›:‹²›fw-custom‹²›},‹²›show_bg‹²›:‹²›no‹²›,‹²›position‹²›:‹²›‹²›},‹²›custom‹²›:{‹²›upload_icon‹²›:‹²›‹²›,‹²›icon_size‹²›:‹²›12‹²›,‹²›show_bg‹²›:‹²›no‹²›,‹²›position‹²›:‹²›‹²›}}” link_id=”” animation_group=”{‹²›selected‹²›:‹²›no‹²›,‹²›yes‹²›:{‹²›animation‹²›:{‹²›animation‹²›:‹²›fadeInUp‹²›,‹²›delay‹²›:‹²›200‹²›}}}” responsive=”{‹²›desktop_display‹²›:{‹²›selected‹²›:‹²›yes‹²›},‹²›tablet_landscape_display‹²›:{‹²›selected‹²›:‹²›yes‹²›},‹²›tablet_display‹²›:{‹²›selected‹²›:‹²›yes‹²›},‹²›smartphone_display‹²›:{‹²›selected‹²›:‹²›yes‹²›}}” class=”” _array_keys=”{‹²›divider_size‹²›:‹²›divider_size‹²›,‹²›width‹²›:‹²›width‹²›,‹²›bg_color‹²›:‹²›bg_color‹²›,‹²›special_divider‹²›:‹²›special_divider‹²›,‹²›animation_group‹²›:‹²›animation_group‹²›,‹²›responsive‹²›:‹²›responsive‹²›}” _fw_coder=”aggressive” __fw_editor_shortcodes_id=”9fb41eba697c36434564bf904e733294″][/divider] 

Nodrimia
Nodrimia

Pełna energii bajka o ciemnej stronie księżyca, tajemnej kopalni i małych włochatych stworkach z jedną tylko dziurką w nosie.

 

Czwarte okno
Czwarte okno

Historia o latających naleśnikach, rzekach z karmelu i oknie w domu, które przenosi nas do magicznej krainy cukierkowości.

 

Zjadacz łez
Zjadacz łez

Płacz jest oznaką słabości, a chłopaki nie płaczą! – powiada jeden leśny stwór! Nic bardziej mylnego. Przekonaj się dlaczego nie ma racji i każdy powinien sobie czasem popłakać.