Wyobraźnię dziecka można rozwijać na wiele sposobów. Jedną z bardziej skutecznych metod, udowodnionych naukowo, jest czytanie mu bajek od najmłodszych lat.
Myśl. Wspomnienie. Obrazy w naszych głowach. Sny i marzenia senne. To wszystko jest częścią tego samego. Naszej wyobraźni. Mówi się, że jedni mają ją większą a inni mniejszą. Wyobraźnia jest częścią naszego mózgu. Jest z nim zespolona bardziej niż skórka z jabłkiem. Bardziej niż skorupka ze ślimakiem. Bardziej nawet niż klej z kartką papieru. Mózg, jest jak mięsień. Można go wyćwiczyć i wzmocnić. Tak samo musi być więc z naszą wyobraźnią. To dzięki niej tworzymy marzenia, sny i pomysły. To dzięki niej możemy na chwilę oderwać się od trudów codzienności. To dzięki niej, możemy w naszych myślach odlecieć w kosmos. Przenieść się do świata magii, latać na magicznych naleśnikach albo nurkować w podwodnych krainach z konikami polnymi, wielorybami i innymi morskimi stworzeniami.
Dzieci rozpoczynają życie z niezwykle rozbudowaną wyobraźnią. Nie pozwólmy aby w trakcie dorastania to się zmieniło. Czytajmy dzieciom jak najwięcej i jak najczęściej. Opowiadajmy im różne historie. Korzystajmy z naszej wyobraźni, a i my sami na tym skorzystamy. Dorośli, czasem o tym zapominają, ale również mają rozbudowaną i elastyczną wyobraźnię. Trzeba ją jednak ćwiczyć, tak jak ćwiczy się mięśnie na siłowni. Do tego właśnie zostały stworzone poniższe bajki. Ćwiczcie z dziećmi wyobraźnię tak jak ćwiczycie chodzenie czy pisanie. Poniższe bajki są dla wyobraźni jak bieżnia dla biegacza.
Ćwiczcie przez czytanie jak często się da. Książki, bajki i opowiadania to najlepsza pożywka dla młodych i trochę już starszych mózgów.

Nodrimia
Pełna energii bajka o ciemnej stronie księżyca, tajemnej kopalni i małych włochatych stworkach z jedną tylko dziurką w nosie.

Czwarte okno
Historia o latających naleśnikach, rzekach z karmelu i oknie w domu, które przenosi nas do magicznej krainy cukierkowości.

Zjadacz łez
Płacz jest oznaką słabości, a chłopaki nie płaczą! – powiada jeden leśny stwór! Nic bardziej mylnego. Przekonaj się dlaczego nie ma racji i każdy powinien sobie czasem popłakać.