Ignaś - Wioletta Piasecka

Ignaś – Wioletta Piasecka [recenzja]

Ignaś – Opowieści patriotyczne
Wioletta Piasecka
Wydawnictwo – NIKO
Ilustracje – Daniel Włodarski

Ignaś - Wioletta Piasecka

Ignasia kupisz tutaj

Przeglądając niektóre półki z książkami dla dzieci, można stwierdzić, że jest się ciągle w jednej i tej samej bajce. Na okładce widnieje piesek, kotek, dziecko z latawcem, znowu piesek, jakieś zabawki, dziecko bez latawca, znowu piesek i tak dalej. Gdy napisałem do wydawnictwa NIKO w sprawie innej niż tu opisywana, zaproponowali mi zrecenzowanie Opowieści patriotycznych. Mój starszy syn ma dopiero 6 lat – skomentowałem – nie sądzę, aby książki patriotyczne i historyczne były już w kręgu jego zainteresowań. Ostatecznie, po wymianie kilku zdań postanowiłem spróbować.

 

Pani Wioletta, autorka, może pochwalić się dużym doświadczeniem i nagrodami w kategorii książek dla dzieci. Jest obecna na rynku wydawniczym od prawie dwudziestu lat.  Jeśli chcecie poznać ją bliżej, to zapraszam na stronę innej recenzji gdzie piszę o niej więcej.

 

Gdy książka dotarła, od razu zawołałem mojego starszego syna i odbyliśmy taką oto krótką rozmowę:

Ja: Mikołaj, mam nową książkę dla Ciebie, poczytamy?

Syn: Ooo super, a co to będzie?

J: Opowieści patriotyczne, nowość.

S: To nie brzmi ciekawie, widziałeś moją koparkę?

J: Czy Ty już wiesz w ogóle, co to jest patriotyzm?

S: Tak, tak kiedyś coś mi wspominałeś. Na pewno gdzieś tu jest, taka żółta, na pewno jej nie widziałeś?

J: Szukaj zguby, a ja zacznę czytać dobrze?

S: Ok. Ooo jest. Wiedziałem, że tu ją zostawiłem.

Pierwsze dwie strony czytałem jakby tylko dla siebie. Przy kolejnej syn zbliżał się do książki z coraz większym zaciekawieniem, aż w końcu położył się obok mnie już z wyraźnym zainteresowaniem. Książka opisuje losy Ignasia, małego chłopca, który żyje w okupowanej Polsce. Chłopiec ten pomimo trudności, biedy, utraty rodziców i zawiłości losu ma marzenie. Chce zrobić coś wielkiego dla swojego kraju, chce zostać znanym i szanowanym pianistą, aby pomóc swoim rodakom w trudach wojny. Ostatecznie staje się Ignacym Janem Paderewskim – patriotą i znanym nam, dorosłym z kart historii, jako niezwykle utalentowany pianista, kompozytor, działacz niepodległościowy, mąż stanu i polityk.

 

Ignaś - Wioletta Piasecka

 

Książka ukazuje prawdziwe, historyczne wydarzenia, czyli też momenty przykre dla głównego bohatera. Autorka opisuje je jednak w przyjazny i zrozumiały dla małego czytelnika sposób.

 

 

Ilustracje są barwne i kolorowe. Nie ma elementów agresywnych czy strasznych. Wręcz przeciwnie. Oprawa graficzna jest na najwyższym poziomie i zachęca dzieci do oglądania ilustracji.

 

Ignaś - Wioletta Piasecka

 

Książka jest w twardej oprawie w formacie A4. Ma to niestety swoje wady w podróży. Osobiście wolałbym format A5. Jeśli jednak nie planujecie częstych wyjazdów i macie miejsce na półce to będzie się ona prezentowała odpowiednio. Tym bardziej, gdy zobaczycie jej cenę. Za tak profesjonalnie oprawioną książkę z wartościową treścią i pięknymi ilustracjami spodziewałbym się co najmniej 30 zł. Książkę można kupić nawet już za 12,97 zł, zobaczcie sami na CENEO.PL

 

Poniżej przedstawiam Wam jej urywek który, mimo że smutny, rozbawił mojego syna do łez. Myślał, że specjalnie zmieniłem sposób mówienia, a przecież takim językiem kiedyś operowano w naszym kraju. A po filmiku krótkie podsumowanie.

 

[embedyt] https://www.youtube.com/watch?v=l2it-grTlKE[/embedyt]

 

Czy warto kupić tę książkę? To zależy. Mieszkając w Polsce, narzekałem na nią wielokrotnie. Taka też jest natura polaków. Jednak dopiero jak się coś utraci, docenia się tego prawdziwą wartość. Uczucia patriotyczne odkryliśmy dopiero na emigracji, na której jesteśmy od wielu lat. Mój syn, chociaż ma dopiero sześć lat, również tęskni już za Polską. Dzięki takim książkom można ponownie rozbudzić w nas samych i naszych dzieciach uczucia patriotyczne. Bo Polska, jaka by ona nie była i przez jakich idiotów nie byłaby rządzona, to jest jednak naszym krajem. Moim krajem. Krajem moich dziadów i pradziadów moich dzieci. Krajem gdzie się urodziliśmy i mamy z nim wspólne historie i wspomnienia. Niezależnie od tego, czy uważasz się za patriotę, czy nie. Nie zależnie od tego, czy uda nam się kiedyś wrócić z emigracji, czy nie. Uważam, że nasze dzieci powinny znać historię swojego kraju, a takie książki w świetny sposób im to umożliwiają. Nie to co nudne, sztampowe, szkolne książki historyczne. No i nie ma na okładce kolejnego pieska, czy chłopca z latawcem.

Ignaś - Wioletta Piasecka

Ignasia kupisz tutaj

Została również wydana inna książka z serii Opowiadań patriotycznych, Faustynka.

 

Jeśli znasz podobne książki, daj mi znać w komentarzu albo przez Facebooka albo w e-mailu. Z przyjemnością poznamy i zrecenzujemy.


Opublikowano

w

przez

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *