Szkarlatyna to choroba towarzysząca człowiekowi od wieków. Grupą najbardziej narażoną na zachorowanie na szkarlatynę są przede wszystkim dzieci, jednak może ona wystąpić u ludzi w różnym wieku. To jedna z chorób wywoływanych przez bakterie, której towarzyszą charakterystyczne symptomy. W tym artykule przedstawimy przyczyny i objawy szkarlatyny, a także omówimy jeden, z tych najbardziej charakterystycznych, czyli malinowy język u dzieci.
Do bardzo szerokiej grupy chorób wieku dziecięcego zaliczamy szkarlatynę. Wywołują ją bakterie paciorkowca, a jej występowanie jest niezależne od regionu. Zwiększoną zachorowalność na szkarlatynę można zaobserwować u dzieci w wieku przedszkolnym w okresie jesienno-zimowym. Jednym z najbardziej charakterystycznych objawów szkarlatyny jest malinowy język, który jasno daje do zrozumienia, że w ciele pociechy rozwija się infekcja. Jak dochodzi do zachorowania i jakie są symptomy szkarlatyny? Odpowiadamy.
Przyczyny i najczęstsze objawy szkarlatyny
Choroba, jaką jest szkarlatyna, jest wywołana przez bakterie paciorkowców beta-hemolizujących grupy A, a dokładniej Streptococcus pyogenes. Te jednokomórkowce charakteryzują się dużą wrażliwością na antybiotyki, dlatego też możliwe jest ich skuteczne zwalczanie za pomocą takich specyfików. Wczesna diagnostyka i dobrze dobrana terapia pozwalają uniknąć powikłań. Szkarlatyna przenosi się drogą kropelkową, a okres jej inkubacji wynosi od 1 do 7 dni. Charakteryzuje się sezonowością i często występuje w okresie jesienno-zimowym.
Jednymi z najbardziej charakterystycznych objawów szkarlatyny są pojawiająca się na skórze wysypka oraz malinowy język. Innym symptomem tej choroby jest również wysoka gorączka, która może sięgać nawet do 39-40 stopni Celsjusza. Do objawów choroby zaliczają się także: ból gardła, bóle brzucha, wymioty i biegunka. W cięższych przypadkach mogą wystąpić powikłania, takie jak zapalenie migdałków, nerek, czy stawów. Z tego względu nie powinno się ignorować wczesnych oznak choroby.
Malinowy język u dziecka a szkarlatyna
Jednym z charakterystycznych objawów szkarlatyny u dzieci jest malinowy język. Charakteryzuje się intensywnie czerwonym kolorem. W odczuciu jest obrzmiały i wygląda tak, jakby był pokryty warstwą malinowego dżemu. Zjawisko to jest spowodowane przez bakterie Streptococcus pyogenes, które wywołują szkarlatynę.
Bakterie paciorkowców beta-hemolizujących grupy A wytwarzają szczególny rodzaj toksyn, które podrażniają naczynia krwionośne i powodują ich powiększenie się. W rezultacie dochodzi do zaczerwienienia i obrzęku zarówno języka, jak i gardła. To właśnie te toksyny są przyczyną charakterystycznego odcienia języka. W przypadku niektórych postaci choroby, malinowy język może być jednym z pierwszych objawów, który pojawi się u dziecka. Mimo wszystko zdarza się, że pociecha może przechodzić infekcję bakteryjną jamy ustnej wywołaną przez Streptococcus pyogenes, a ten symptom się u niej nie pojawi.