Smartfon i dziecko – jak uczyć malucha rozsądnego korzystania z urządzeń mobilnych

Smartfon i dziecko – jak uczyć malucha rozsądnego korzystania z urządzeń mobilnych

Smartfon i dziecko – jak uczyć malucha rozsądnego korzystania z urządzeń mobilnych

 

Chyba każdy zdaje sobie sprawę ze szkodliwości nadmiernej ekspozycji na działanie ekranów urządzeń mobilnych. Nadużywanie smartfonów szkodzi dorosłym, więc nietrudno domyślić się, że dzieci są dużo bardziej narażone na negatywne skutki płynące z nierozważnego używania tego typu urządzeń. Zobacz, jak w rozsądny sposób nauczyć dziecko obchodzenia się z telefonem i jakie są skutki braku kontroli rodzica w tym bardzo ważnym aspekcie.

Premiera Samsunga S23 Ultra wywołała falę entuzjazmu wśród miłośników nowoczesnych technologii. Zachwyt każdą kolejną prezentacją nowego urządzenia udziela się także dzieciom, które marzą o tym, aby stać się właścicielami najmodniejszych smartfonów. Niestety, brak odpowiedniego wychowania w kwestii użytkowania urządzeń mobilnych, może mieć naprawdę opłakane skutki. Zobacz, co możesz zrobić, aby nauczyć swoją pociechę odpowiedniego podejścia do tego typu urządzeń i kiedy jest najlepszy czas na to, aby powierzyć dziecku jego pierwszy smartfon!

Najważniejsze zasady bezpiecznego używania smartfonu przez dziecko

Technologia nie jest aż tak straszna, jak niektórym rodzicom może się wydawać. Odcinanie pociechy od możliwości zdobywania wiedzy na temat urządzeń mobilnych i zakaz korzystania z nich przed ukończeniem określonego wieku, niekoniecznie jest dobrym rozwiązaniem.

Premiera nowego smartfonu Samsung Galaxy S23 Ultra 5G 12/512 Beżowego to wydarzenie, które na wielu osobach wywarło spore wrażenie. Owszem, nadmierne i niekontrolowane korzystanie z urządzeń multimedialnych to duże zagrożenie, ale z drugiej strony nie należy demonizować przedmiotu samego w sobie.

Zamiast tego warto nauczyć dziecko odpowiedniego korzystania z tego typu urządzeń. Podstawową kwestią powinno być ustalenie zasad, które są uzgadniane wspólnie. Mowa tutaj o rozmowie na temat bezpieczeństwa w sieci, treści, które trafiają do umysłu młodego człowieka i czasie, w którym może korzystać z urządzeń elektronicznych.

Zadaniem rodzica jest wyjaśnienie dziecku, do czego służą zdobycze technologii. Zanim dziecko samo trafi na wątpliwej jakości treści w social mediach, pokaż mu, że takie urządzenie może być niezawodnym źródłem informacji o całym świecie. Poinformuj swoją pociechę o zagrożeniach płynących ze ślepego podążania za internetową modą, ale nie strasz i unikaj czarnowidztwa.

Jak przygotować dziecko do posiadania własnego telefonu?

Widok młodego człowieka wpatrującego się nieustannie w ekran tabletu czy smartfonu to niestety dość częste zjawisko. Zanim dziecko otrzyma urządzenie mobilne na własny użytek, Ty jako rodzic powinieneś zadbać o to, aby umiało rozsądnie z niego korzystać. Decyzja o podarowaniu dziecku pierwszego smartfonu powinna być dokładnie przemyślana.

Tak naprawdę nie ma idealnego wieku, którego osiągnięcie byłoby dobrym pretekstem do podarowania dziecku smartfonu. Według specjalistów maluchy przed ukończeniem drugiego roku życia w ogóle nie powinny mieć styczności z ekranami, a dzieci do lat pięciu mogą korzystać z urządzeń mobilnych maksymalnie przez godzinę dziennie.

Bardzo ważne jest, aby rodzic zadbał o prawidłowy rozwój umiejętności komunikacyjnych dziecka. Zbyt szybkie zapoznanie dziecka z cyfrową formą komunikacji może negatywnie wpłynąć na rozwój niektórych funkcji społecznych. Kiedy zatem następuje dobry moment na powierzenie młodemu człowiekowi urządzenia mobilnego?

Okazuje się, że wiek, w którym dziecko zaczyna samodzielnie funkcjonować poza własnym domem, jest odpowiednim momentem na zastanowienie się nad podarowaniem mu pierwszego telefonu. Dzieci, które same docierają do szkoły za pomocą środków komunikacji miejskiej oraz te, które uczestniczą w zajęciach pozalekcyjnych, mogą, a nawet powinny, nosić przy sobie telefon komórkowy. Pomimo negatywnych skutków nadużywania ekranów smartfon w rękach dziecka może zwiększyć jego bezpieczeństwo w realnym świecie.

Dowiedz się więcej, jak wybrać najlepszy smartfon dla siebie?

Smartfon i dziecko – korzystanie z technologii pod nadzorem rodziców

Udostępnienie dziecku tabletu czy smartfonu w uzasadnionych przypadkach wcale nie oznacza, że rodzic powinien całkowicie oddać kontrolę nad urządzeniem w ręce dorastającego dziecka. Owszem, dzieci mają prawo do własnej prywatności, ale rodzic ma także prawo do kontroli treści, które trafiają do jego dziecka.

Na szczęście zdecydowana większość nowoczesnych urządzeń jest wyposażona w funkcję kontroli rodzicielskiej, która polega na blokowaniu dostępu do stron z treściami nieodpowiednimi dla osób niepełnoletnich. Pamiętaj też o tym, aby od samego początku ustalić zasady korzystania z urządzeń mobilnych podczas wspólnie spędzanego czasu. Używanie telefonu podczas rozmowy lub rodzinnego posiłku w żadnym wypadku nie powinno stać się standardem współczesności.

Jeśli Twoje dziecko buntuje się przed przestrzeganiem wspólnie ustalonych zasad, jako rodzic masz całkowite prawo ograniczyć mu dostęp do korzystania z urządzeń mobilnych przez określony czas.