Przerzutki

Jak naprawić dziecku przerzutki w rowerze?

Przerzutki

 

Dzieci uwielbiają jeździć na rowerze – co do tego nie ma żadnych wątpliwości. Warto wspomnieć o tym, że jest to polecana przez lekarzy forma aktywności fizycznej. Zdarza się jednak, że jednoślad dotykają różnego rodzaju awarie i problemy. Jednym z nich może być zepsucie się przerzutek. W takiej sytuacji z pomocą może przyjść rodzic. Jak naprawić przerzutki w rowerze dziecka?

 

Co zrobić, kiedy przerzutki przestają działać?

 

Zdarza się, że przerzutki w dziecięcym rowerze znienacka przestają funkcjonować tak, jak powinny. Zazwyczaj problem polega na tym, że dziecko chce zmienić bieg, a zębatki roweru nie reagują na to w żaden sposób. Jeśli chodzi o przyczyny takiej awarii, to mogą być one bardzo różne. Problemem może okazać się złe napięcie linki biegów bądź też zacięcie mechanizmu lub nieprawidłowa regulacja śrubek w biegach.

 

Czy naprawa przerzutek jest trudna do wykonania?

 

Samodzielna naprawa bądź też regulacja przerzutek roweru nie powinna sprawić większego problemu. W internecie dostępne są różnego rodzaju poradniki, które mogą stanowić nieocenione wsparcie.

 

Na początku warto sprawdzić łyżkę do przerzutek przednich. Jest to element, który odpowiedzialny jest za zmianę położenia łańcucha. Jeśli łyżka reaguje na nacisk i zmienia swoje położenie na skutek nagięcia jej do góry lub do dołu, oznacza to, że działa w sposób prawidłowy. Uwaga – bardzo ważne jest, aby badanie łyżki przeprowadzić przy jednoczesnej zmianie biegów na manetce. Pozwoli to zbadać jej położenie w różnym naciągu linki.

 

Po sprawdzeniu mechanizmu biegu, warto zainteresować się naciągiem linki. W prawidłowy sposób zarówno na najniższym, jak i najwyższym biegu jest ona dość mocno naciągnięta. Jeśli jest napięta zbyt mocno bądź też wręcz przeciwnie – pozostaje luźna, oznacza to, że należy ją wyregulować w odpowiedni sposób.

 

Co jeszcze może odpowiadać za awarię przerzutek?

 

Jeśli powyższe czynności wykonane przez dziecięcy w rowerze nie przyniosły efektów, warto sprawdzić dwie śrubki, które umieszczone są w mechanizmie przerzutek. Jedna z nich odpowiada za wychylenie łyżki w dół, a druga – do góry.

 

Jeśli mechanizm przerzutki porusza się przy próbie zmiany biegów, można przypuszczać, że wina leży po stronie śrubek bądź też linki. Czasem okazuje się, że hak przerzutki zwyczajnie się zastał. Dochodzi do tego w sytuacji, kiedy dziecko przez dłuższy czas nie korzystało ze swojego roweru. W takiej sytuacji należy go rozruszać i sprawdzić, czy działa w sposób prawidłowy.

 

Jak widać, naprawa zepsutych przerzutek w rowerze dziecięcym nie jest trudna. Ułatwić ją mogą odpowiednio dobrane narzędzia – zazwyczaj potrzebny jest klucz do śruby, która trzyma linkę biegów. Warto wyposażyć się także w kombinerki, które umożliwiają ustawienie naciągu linki. Proces naprawy zepsutych przerzutek nie powinien trwać więcej niż dziesięć minut – wystarczy odrobina doświadczenia i wprawy, aby przywrócić rower do stanu używalności. Maluch na pewno będzie wdzięczny i zadowolony, że jego rower znów działa jak należy.