nosidełko dla dziecka

Na co zwrócić uwagę wybierając fotelik nosidełko?

nosidełko dla dzieckaW trosce o bezpieczeństwo i komfort podróży najmłodszych dzieci stworzone zostało nosidełko samochodowe. Służy ono do przewozu niemowląt w pierwszych miesiącach życia. Jego budowa i sposób montażu ma za zadanie chronić delikatne ciało dziecka. Warto przed zakupem dobrze sprawdzić wybrany fotelik nosidełko i zapoznać się z jego funkcjami.

 

Nosidełko samochodowe i jego krótka charakterystyka

Pierwszy fotelik nosidełko występuje w grupie wagowej 0-13 kg i przeznaczony jest dla najmłodszych dzieci. Jest to model RWF, co oznacza, że zamontować można go wyłącznie tyłem do kierunku jazdy. Model ten jest rekomendowany jako najbardziej odpowiedni dla małego dziecka, u którego układ mięśniowy i kostny dopiero się kształtuje. Właściwe wyprofilowane wnętrze, którym charakteryzuje się nosidełko do samochodu, zapewnia bezpieczną i zdrową pozycję leżącą.

Warto dodać, że warunków takich nie są w stanie zaoferować małemu dziecku foteliki z grup wagowych 0-18 kg czy 0-36 kg. Z tego też powodu nie zaleca się ich stosowania w przypadku najmłodszych dzieci.

Fotelik nosidełko to jedyny model, który wybiera się bez przymierzania do niego dziecka. Zakupu należy bowiem dokonać przed pojawieniem się dziecka na świecie. Nosidełko samochodowe jest potrzebne już podczas pierwszej podróży kilka dni po urodzeniu, kiedy dziecko przewożone jest ze szpitala do domu.

Nosidełko samochodowe i sposób jego montażu

Najlepszy fotelik samochodowy wybrany z rozwagą i po dokładnym przemyśleniu wielu kwestii, nie będzie w stanie dobrze spełnić swojej funkcji, jeżeli zostanie nieprawidłowo zamontowany.

Fotelik nosidełko dla dziecka posiada dwa zasadnicze sposoby montażu. Pierwszy z nich to montaż tradycyjny za pomocą pasów samochodowych. Drugim z nich jest montaż na bazie ISOFIX.

W pierwszym przypadku procedura jest bardziej czasochłonna i istnieje możliwość popełnienia wielu błędów. Jednak w sytuacji prawidłowego montażu system ten gwarantuje wysoki poziom bezpieczeństwa.

Łatwiejszym i szybszym rozwiązaniem jest niewątpliwie montaż, w którym fotelik nosidełko umieszczany jest na zamontowanej w aucie na stałe bazie ISOFIX. Taki system montażu oferuja np. bardzo popularne foteliki Cybex Aton.  Wówczas przed podróżą wystarczy wpiąć nosidełko do bazy – cała procedura jest intuicyjna i trwa zaledwie chwilę. Przy prawidłowo zamontowanej bazie ryzyko nieprawidłowego montażu fotelika spada do minimum.

Zasada bezpiecznego użytkowania nosidełka samochodowego

Przed wyborem konkretnego modelu należy przymierzyć go do samochodu. Nie każdy model będzie bowiem pasował do danego auta. Najistotniejsza jest tutaj kwestia kąta nachylenia kanapy w samochodzie i to, w jaki sposób będzie on współgrał z fotelikiem. Natomiast sposób, w jaki nosidełko będzie ustawione w aucie ma bezpośredni wpływ na pozycję umieszczonego w nim dziecka – jego bezpieczeństwo i wygodę.

Nosidełko samochodowe ma jeszcze jedno bardzo ważne zadanie. Powinno zapewnić niemowlęciu taką pozycję, w której nie będzie ono miało problemów z oddychaniem, a jego głowa nie będzie opadała na piersi, ale też nie będzie umieszczona zbyt płasko.

Należy podkreślić, że fotelik nosidełko stworzony jest przede wszystkim z myślą o bezpiecznych podróżach małych dzieci. Na rynku dostępne są specjalne adaptery, które pozwalają zamontować nosidełko na ramie wózka. Nie rekomenduje się jednak, aby tak zamontowane nosidełko samochodowe było używane zamiast wózka z gondolą.

Nie zaleca się też, aby fotelik samochodowy nosidełko odgrywał rolę kołyski dla dziecka czy krzesełka do karmienia. Takie jego wykorzystanie może być niebezpieczne.