Jak zadbać o bezpieczeństwo dziecka podczas jazdy na rowerze?

Jak zadbać o bezpieczeństwo dziecka podczas jazdy na rowerze?

Wakacje to idealny czas na wszelkie rowerowe podróże. Uwielbiają je również dzieci, które chętnie wybierają się na nieco dalsze wyprawy. Warto wówczas zadbać o odpowiednie wyposażenie, aby zapewnić juniorowi wysoki poziom bezpieczeństwa i komfortu. Jaki sprzęt zatem wybrać?

Jak zadbać o bezpieczeństwo dziecka podczas jazdy na rowerze?

Rowerowe wycieczki to świetny pomysł na aktywnie spędzanie czasu w gronie rodzinnym. Zwłaszcza że dziś można skorzystać z wielu dobrze przygotowanych szlaków turystycznych, które pozwalają przebywać na łonie przyrody i podziwiać interesujące zabytki. Wiele starszych dzieci latem wybiera się w podróż ze znajomymi. Jak zapewnić im wówczas odpowiedni stopień bezpieczeństwa?

Kask rowerowy — jaki wybrać?

W Polsce nie ma prawnego obowiązku korzystania z kasku rowerowego. Jednak zdecydowanie warto traktować go jako niezbędny element wyposażenia każdego młodego kolarza. Zarówno juniora, który dopiero opanowuje technikę jazdy, jak i nastolatka, który rozwija już większe prędkości i samodzielnie porusza się na dłuższych odcinkach. Dlaczego stosowanie kasku rowerowego jest tak istotne? Według wielu przeprowadzonych badań, m.in. przez Królewski Instytut Technologiczny w Sztokholmie, użycie wysokiej jakości kasku zmniejsza ryzyko wystąpienia wstrząśnienia mózgu nawet o 54%. Jednocześnie redukuje siłę uderzenia z 80 do 10 megapaskali, chroniąc przed pęknięciem kości czaszki.

 

Jak zadbać o bezpieczeństwo dziecka podczas jazdy na rowerze?

 

Jaki kask rowerowy dla dziecka zatem wybrać? Przede wszystkim należy wybierać jedynie certyfikowane modele, które gwarantują najwyższy stopień bezpieczeństwa. Takie kaski rowerowe dla dzieci muszą mieć oznaczenia EN 1078 i EN 1080, które potwierdzają spełnianie najbardziej surowych norm obowiązujących na terenie wszystkich krajów Unii Europejskiej. Dobrym wyborem będą modele z poliwęglanu, wyposażone dodatkowo w lekki rdzeń z zoptymalizowanej pianki EPS. To połączenie zapewnia odpowiednią wytrzymałość przy zachowaniu lekkości i komfortu. System otworów wentylacyjnych pozwoli z kolei zachować właściwą cyrkulację powietrza i tym samym ochronę głowy dziecka przed przegrzaniem nawet w upalne dni. Warto zwrócić uwagę na kaski rowerowe wykonane w technologii MIPS (Multi-Directional Impact Protection System), które zapewniają dodatkową ochronę przed uderzeniami rotacyjnymi. Na jakie marki stawiać? Czołowi producenci kasków rowerowych dla dzieci to przede wszystkim POC, ABUS, Alpina, Giro czy UVEX.

Oświetlenie i prawidłowe przewożenie bagażu

W wakacje liczymy zwykle na długie dni, pełne słońca i wysokich temperatur. Jednak pogoda nie zawsze jest idealna, co wcale nie oznacza, że dzieci muszą wówczas rezygnować z wszelkich rowerowych wypraw czy przejażdżek. Czasem lekkie zachmurzenie czy mgła powoduje ograniczenie widoczności. Warto pamiętać, że w przypadku dłuższych wycieczek nie zawsze uda się wrócić na czas lub dotrzeć do zaplanowanego celu przed zmrokiem. Poza tym nawet latem można natrafić na miejsca, do których nie dochodzi światło słoneczne. Dlatego każdy rodzic powinien zadbać, aby jego dziecko posiadało odpowiednie oświetlenie rowerowe. Zwłaszcza że jest ono obowiązkowe dla wszystkich właścicieli jednośladów, którzy korzystają z dróg lub ścieżek rowerowych. Jakie lampki rowerowe wybrać?

 

Jak zadbać o bezpieczeństwo dziecka podczas jazdy na rowerze?

 

Warto stawiać przede wszystkim na nowoczesne oświetlenie rowerowe wykonane w technologii LED. Gwarantuje wieloletnią wytrzymałość oraz niewielki pobór mocy. Idealną propozycją będą gotowe zestawy od CatEye, Kellys, INIFINI, Knog czy Lezyne, składające się z lampki przedniej i tylnej utrzymanych w jednakowej stylistyce. Aluminiowa obudowa z dodatkowymi systemami (np. Composite Matrix) zapewnia trwałość, specjalna konstrukcja gwarantuje 180 stopni widoczności, a wysokiej jakości uszczelki wysoki poziom wodoodporności. Wbudowany akumulator umożliwia z kolei szybkie uzupełnienie energii za pomocą gniazdka elektrycznego, portu USB czy powerbanka.

Młodsze dzieci chętnie przewożą również swoje drobiazgi czy zabawki. Nastolatki, które używają roweru jako środka komunikacji, zabierają ze sobą np. sprzęt na trening. Warto wówczas wyposażyć je w specjalne torby, plecaki i nerki rowerowe od Thule, FOX czy Deuter, które równomiernie rozkładają ciężar bagażu. Specjalny krój wysokiej jakości modeli gwarantuje idealne dopasowanie do konstrukcji roweru, dzięki czemu nie wpływają na stabilność i przyczepność pojazdu.

Przyczepki rowerowe dla najmłodszych

Z wszelkich rowerowych wypraw nie trzeba rezygnować także wtedy, gdy dzieci jeszcze nie potrafią samodzielnie chodzić. Wówczas wystarczy sięgnąć po profesjonalne przyczepki rowerowe (https://sportano.pl/rowery-i-akcesoria-dla-dzieci/przyczepki-rowerowe). W przypadku wyboru tego rodzaju sprzętu należy zwrócić uwagę na kilka istotnych parametrów. Pierwszym jest rozmiar. Dostępne są przyczepki rowerowe dla jednego lub dwójki maluchów. Każdy wariant ma ograniczone obciążenie, zwykle jest to 35 kg w przypadku modeli jednoosobowych i 45 kg w przypadku dwuosobowych. Są one przeznaczone dla dzieci do 120 cm wzrostu. Niezwykle ważnym aspektem jest także rodzaj amortyzacji. Piórowa będzie idealna do podróży po równej nawierzchni, np. asfalcie czy drogach rowerowych. Amortyzacja sprężynowa sprawdzi się w terenie o bardziej wyboistym podłożu, np. na leśnych ścieżkach. Przyczepki rowerowe powinny być również wykonane z odpornych i wodoszczelnych materiałów, które chronią dzieci przed deszczem czy wiatrem. Zastosowane w nich systemy wentylacji wciąż będą zapewniać właściwy przepływ powietrza.

 

Jak zadbać o bezpieczeństwo dziecka podczas jazdy na rowerze?

 

Alternatywą dla przyczepek są wysokiej jakości foteliki rowerowe. Mogą to być warianty przeznaczone do zamontowania z przodu pojazdu lub na jego tylnej części. Warto zwrócić uwagę na foteliki rowerowe na sportano.pl – nowoczesnym sklepie sportowym. Pierwsze zapewniają stały kontakt z dzieckiem, drugie pozwalają na nieco swobodniejszą i bardziej komfortową jazdę. Profesjonalne foteliki rowerowe dla dzieci muszą być wyposażone w punktowe pasy bezpieczeństwa, wygodne poduszki i podnóżek z możliwością regulacji. Należy wybierać wyłącznie modele oznaczone normą EN 14344:2004.

 

Najwyższej jakości atestowane przyczepki i foteliki rowerowe, a także rowerki dla dzieci można znaleźć teraz w sklepie Sportano. To multibrandowa platforma, która zapewnia także bogaty wybór odzieży, sprzętu i akcesoriów sportowych dla niemal wszystkich dyscyplin. A do tego możliwość uzyskania darmowej dostawy, bezpłatne zwroty, dogodne systemy płatności i system ratalny 0%.