fotelik dla dziecka

Jaki fotelik samochodowy warto wybrać?

fotelik dla dziecka

 

Jaki fotelik samochodowy warto wybrać?

Jeśli chociaż raz szukałeś w Internecie informacji na temat tego, na co zwracać uwagę wybierając fotelik samochodowy dla swojego dziecka, to z pewnością natknąłeś się na informację, że dobry fotelik samochodowy to taki, który brał udział w testach i który osiągnął w nich dobre oceny. Najczęściej wspominanymi testami w artykułach o fotelikach są testy ADAC.

Testy ADAC — podstawowe informacje

Testy ADAC są to testy fotelików samochodowych, które organizuje i przeprowadza niemiecki automobilklub (foteliki ADAC). Jest on jedną z dwóch organizacji, które regularnie przeprowadzają takie testy oraz publikują ich wyniki w Internecie, dzięki czemu każdy może się zapoznać z wynikami.

W testach bierze udział naprawdę duża ilość fotelików samochodowych różnych marek i z różnych kategorii wagowych. Jedynym ograniczeniem tych testów jest to, że testowane są wyłącznie foteliki, które są dostępne na niemieckim rynku.

W trakcie tych testów każdy fotelik samochodowy jest oceniany w czterech różnych kategoriach — bezpieczeństwo, użytkowanie, komfort i czyszczenie. Z każdej kategorii fotelik otrzymuje osobną ocenę, a oprócz tego wystawiana jest również ocena łączna.

Jeżeli dany model fotelika może być montowany w samochodzie na dwa różne sposoby (tyłem i przodem do kierunku jazdy), to testy są przeprowadzane dla obu sposobów montażu. W testach wykorzystywane są manekiny, które swoimi rozmiarami przypominają niemowlaka, trzylatka oraz dziewięciolatka.

Oprócz wspomnianych wyżej kategorii, podczas testów sprawdzane jest również, czy materiały, z których został wykonany fotelik nie zawierają żadnych szkodliwych substancji. Gdyby podczas tej weryfikacji coś zostało wykryte, to taki fotelik od razu otrzymałby najgorsza możliwą ocenę, niezależnie od tego jak był oceniony w pozostałych kategoriach.

Testy zderzeniowe

Kategorią, która jest najważniejsza dla większości użytkowników jest oczywiście bezpieczeństwo. Żeby ocenić czy fotelik będzie w stanie zapewnić naszemu dziecku bezpieczeństwo podczas kolizji, czy wypadku przeprowadzane są testy zderzeniowe, czyli symulacje wypadku.

Pierwsza symulacja dotyczy zderzenia czołowego przy prędkości 64 km/h, druga dotyczy zderzenia bocznego przy prędkości 50 km/h. Symulacje te pozwolą zweryfikować, jak dany fotelik zachowa się podczas wypadku i czy spełni swoje podstawowe zadanie, jakim jest ochrona naszego dziecka.

fotelik dla dziecka adac

Co podlega sprawdzeniu w innych kategoriach?

Jak wspomniano wcześniej, fotelik jest oceniany w kilku różnych kategoriach. W kategorii komfort oceniane jest to, czy dziecku będzie wygodnie w foteliku — czy będzie w nim miało odpowiednią pozycję oraz, czy pasy nie obcierają dziecka.

W kategorii użytkowanie oceniany jest przede wszystkim sposób montażu i demontażu fotelika, a w kategorii czystość — czy dany fotelik da się łatwo wyczyścić, czy można zdejmować tapicerkę oraz, czy można ją prać w pralce.

Wyniki testów

Testy są przeprowadzane regularnie w każdym roku, a ich wyniki są publikowane w Internecie.

Wyniki są prezentowane w podziale na różne kategorie wagowe, dzięki czemu każdy może bez problemu zapoznać się z wynikami tych fotelików, które go w danym momencie interesują. Pozwala to również na łatwiejsze porównywanie fotelików samochodowych z tej samej kategorii wagowej ze sobą.

W publikowanych wynikach można znaleźć zarówno ocenę łączna, jak i cząstkowe oceny z poszczególnych kategorii. W pierwszej kolejności należy patrzeć na ocenę łączną, później można zapoznać się również z ocenami cząstkowymi.

Maksymalna ocena to 5 gwiazdek, ale takich modeli jest stosunkowo niewiele. Bez problemu można natomiast znaleźć foteliki ocenione na 4 gwiazdki, co również jest bardzo dobrym wynikiem.

Jeśli interesujący nas fotelik został oceniony gorzej niż na te 4 gwiazdki, to warto zwrócić uwagę na oceny cząstkowe. Jeśli ocena w kategorii bezpieczeństwo oraz komfort jest na zadowalającym nas poziomie, to taki fotelik również jest warty rozważenia.

Podsumowanie

Testy ADAC są czymś, co pozwala osobie, która nie posiada dużej wiedzy na temat fotelików zweryfikować, czy wybrany przez nią fotelik dla dziecka rzeczywiście jest bezpieczny i czy warto w niego zainwestować.

Jeżeli fotelik nie był testowany, to z zakupu takiego fotelika lepiej zrezygnować, gdyż nie mamy wtedy żadnej gwarancji, że fotelik będzie w stanie zapewnić naszemu dziecku bezpieczeństwo podczas jazdy samochodem.