Jak przekonać dziecko do jedzenia?

Dziecko na warzywach jest jak Formuła 1 na najlepszym paliwie, a słodycze to dziury i wyboje na jej drodze.
Pokazuję tu bajkowo, jak do tego przekonać każde dziecko.

Jedzenie dziecka, z dzieckiem, przy dziecku, obok dziecka, z dzieckiem na kolanach. Jest to generalnie temat rzeka. Poradników i blogów parentingowych na ten temat, wujek Google podsunie Wam setki. Nie chodzi jednak o to, żeby testować na dziecku każdy możliwy sposób dietetyków i zarywać noce, czytając kolejny poradnik o zdrowym odżywaniu dwulatka. Nie piszę bloga parentingowego, dlatego nie będę przekonywał Ciebie, rodzicu, do moich metod. Postaram się za to, ukazać Twojemu dziecku korzyści, jakie wynikają ze zdrowego odżywiania.
To jest trochę tak jak w marketingu.  Kiedy kupujesz jakiś produkt? Ja to robię w momencie, gdy widzę w tym jakaś korzyść. Kupuję piłkę, bo wiem, że będę mógł nią grać z synami i poprawiać przez to naszą kondycję. Kupuję samochód, bo wiem, że będę mógł dzięki niemu, jeździć z rodzina na wakacje i zacieśniać więzi rodzinne. Oczywiście zdarza mi się kupić produkt bo…jest po prostu atrakcyjny wizualnie. Ma ładny kolor czy opakowanie.  To jednak też jest korzyść. Nacieszę sobie nim oko i będę przez chwile zadowolony, że to coś mam i mogę postawić to w widocznym miejscu. Potem będę narzekał, dlaczego tyle kurzu się na tym zbiera, i że ani razu, w ostatnim roku, tego nie użyłem. Ale to temat na zupełnie inny artykuł.

[divider unique_id=”d95d35f0b502fce8451d1923f7630f7b” type=”fw-line-solid” line_thickness=”” divider_size=”{‹²›size‹²›:‹²›space-md‹²›,‹²›custom‹²›:{‹²›margin_top‹²›:‹²›‹²›,‹²›margin_bottom‹²›:‹²›‹²›}}” width=”{‹²›selected‹²›:‹²›100‹²›,‹²›custom‹²›:{‹²›custom_width‹²›:‹²›‹²›}}” alignment=”fw-divider-align-left” bg_color=”{‹²›color‹²›:‹²›‹²›,‹²›id‹²›:‹²›fw-custom‹²›}” special_divider=”{‹²›selected_value‹²›:‹²›none‹²›,‹²›text‹²›:{‹²›title_advanced_styling‹²›:{‹²›text‹²›:{‹²›google_font‹²›:true,‹²›subset‹²›:‹²›latin‹²›,‹²›variation‹²›:‹²›regular‹²›,‹²›family‹²›:‹²›Arbutus Slab‹²›,‹²›style‹²›:false,‹²›weight‹²›:false,‹²›size‹²›:‹²›18‹²›,‹²›line-height‹²›:‹²›28‹²›,‹²›letter-spacing‹²›:‹²›0‹²›,‹²›color-palette‹²›:{‹²›id‹²›:‹²›fw-custom‹²›,‹²›color‹²›:‹²›‹²›},‹²›is_saved‹²›:false}},‹²›title_text‹²›:‹²›‹²›,‹²›show_bg‹²›:‹²›no‹²›,‹²›position‹²›:‹²›‹²›},‹²›icon‹²›:{‹²›icon_class‹²›:‹²›‹²›,‹²›icon_size‹²›:‹²›12‹²›,‹²›color‹²›:{‹²›color‹²›:‹²›‹²›,‹²›id‹²›:‹²›fw-custom‹²›},‹²›show_bg‹²›:‹²›no‹²›,‹²›position‹²›:‹²›‹²›},‹²›custom‹²›:{‹²›upload_icon‹²›:‹²›‹²›,‹²›icon_size‹²›:‹²›12‹²›,‹²›show_bg‹²›:‹²›no‹²›,‹²›position‹²›:‹²›‹²›}}” link_id=”” animation_group=”{‹²›selected‹²›:‹²›no‹²›,‹²›yes‹²›:{‹²›animation‹²›:{‹²›animation‹²›:‹²›fadeInUp‹²›,‹²›delay‹²›:‹²›200‹²›}}}” responsive=”{‹²›desktop_display‹²›:{‹²›selected‹²›:‹²›yes‹²›},‹²›tablet_landscape_display‹²›:{‹²›selected‹²›:‹²›yes‹²›},‹²›tablet_display‹²›:{‹²›selected‹²›:‹²›yes‹²›},‹²›smartphone_display‹²›:{‹²›selected‹²›:‹²›yes‹²›}}” class=”” _array_keys=”{‹²›divider_size‹²›:‹²›divider_size‹²›,‹²›width‹²›:‹²›width‹²›,‹²›bg_color‹²›:‹²›bg_color‹²›,‹²›special_divider‹²›:‹²›special_divider‹²›,‹²›animation_group‹²›:‹²›animation_group‹²›,‹²›responsive‹²›:‹²›responsive‹²›}” _fw_coder=”aggressive” __fw_editor_shortcodes_id=”1ba9faecb3f7f7277bc322b203637386″][/divider] 

Stwórzmy zatem dzieciom taki sam system korzyści. Przecież jabłko z czerwoną, chrupiącą skórka, pachnące wiosennym sadem i skoszoną trawą albo zielone winogrono, nabrzmiałe słodkim sokiem do granic wytrzymałości elastycznej skorki, też może być dla dziecka atrakcyjne. Dziecko nie musi wiedzieć, że dodatkowo ten pyszny owoc da mu energię do zabawy i wzmocni jego system odpornościowy życiodajnymi witaminami.

Ja nie będę tu wyrażał swoich opinii na temat jaka metoda jest dobra a jaka zła. Dla mnie najważniejszą sprawą jest, aby moje i Twoje dziecko w ogóle jadło. Idealnie jeśli będzie to coś zdrowego, o stałych porach i najlepiej ekologicznym widelcem, którym się nie skaleczy. Wszyscy jednak dobrze wiemy, że rzeczywistość bywa zgoła odmienna. Na pomoc przychodzą bajki. Nie, nie nakarmią one Twojego dziecka (chyba, że mówimy o głodzie intelektualnym, ale do tego i tak trzebaby dużo więcej). Mogą jednak pomóc, by niejadek zjadł obiadek, który często w pocie czoła, po nocach został specjalnie dla niego przygotowany…albo żeby zjadł choć jego zadowalającą część 😉

 

Lokomotywa Dymek i porządne śniadanie.
Lokomotywa Dymek i porządne śniadanie

Krótka historia pociągu, która uświadomi dziecku, że bez porządnego śniadania daleko nie zajedzie.

 

Puf i Pufinka
Puf i Pufinka

Rezygnacja z cukru i uwielbienie do warzyw i owoców u dziecka? Tak, ale tylko z dwoma włochatymi stworkami, które wytłumaczą co można zyskać zdrowo się odżywiając.

 

Fud
Fud

Nauka angielskiego, zabawa i zachęta do jedzenia w jednym. Czy to w ogóle możliwe? Tak. Ta bajka właśnie do tego jest.

 

Wedżeteble i frutasy
Wedżeteble i frutasy

Zabawny wierszyk o owocach i warzywach, który przy okazji nauczy Twoje dziecko kilku angielskich słówek.