Jak miło i efektywnie spędzić z dzieckiem wolny czas?

 

Rodzice często zarzucają sobie, że nie spędzają ze swoimi dziećmi wystarczająco dużo czasu. Ciągła praca i inne obowiązki sprawiają, że na życie rodzinne nie pozostaje wiele wolnych chwil. Dlatego też te, które można spędzić wspólnie, warto wykorzystać jak najlepiej. W jaki sposób efektywnie, ale też ciekawie zarówno dla rodzica, jak i dziecka spędzić wolny czas?

Gry i zabawy

Najmłodsze dzieci najbardziej potrzebują aktywnej zabawy z rodzicem. Latem może odbywać się ona na dworze, zimą zaś w domu. Ważne jest tutaj, aby bawić się razem z dzieckiem, a nie pozostawać jedynie obok niego. To przez zabawę dziecko poznaje świat, ale potrzebuje także odpowiedniego przewodnika w postaci rodzica. Do zabawy można wykorzystać zabawki dziecka lub kredki, kartkę papieru i własną kreatywność.

W przypadku nieco starszych dzieci dobrym pomysłem na wspólne spędzenie czasu będą gry planszowe. Jest to nie tylko doskonała zabawa, ale można się również przy tym wiele nauczyć. Szeroki wybór gier dostępnych na rynku pozwala na częstą ich zmianę — ważne, żeby przynajmniej od czasu do czasu grać z dziećmi w gry edukacyjne, przy których będziemy mogli wytłumaczyć im pewne zależności czy pojęcia.

Wycieczka rodzinna

Sposób spędzania wspólnie czasu poza domem zależy głównie od wieku dziecka. W przypadku maluszków dobrym pomysłem będzie zwyczajny spacer, podczas którego będą one mogły obserwować świat. Rodzic podczas spaceru powinien zwracać ich uwagę na ciekawe rzeczy w otoczeniu i opowiadać dziecku na ich temat.

Starszym dzieciom z pewnością spodoba się dłuższa wycieczka. Może ona polegać na zwiedzaniu ciekawych miejsc lub być poświęcona aktywności fizycznej, na przykład wycieczka rowerowa. Na szczęście wspólne wyjście z domu nie potrzebuje towarzystwa pięknej pogody — zimą można wybrać się na basen, do kina czy muzeum. W przypadku niższych temperatur nie jest oczywiście wykluczone wybranie się na wspólny spacer, jednak należy unikać ekspozycji na mróz noworodków i niemowląt.

Pokazywanie świata na co dzień

Każdy rodzic codziennie powinien wygospodarować nieco wolnego czasu dla swoich dzieci. Niestety, zwykle nie mamy czasu, aby wspólnie wybrać się na wycieczkę czy nawet spacer, ze względu na natłok domowych obowiązków. Dobrym pomysłem będzie więc zaangażowanie dzieci w prace domowe, jednak należy to robić na zasadzie zainteresowania ich tematem, a nie wymagania od nich wykonania konkretnych czynności. Przykładowo możemy razem z dzieckiem ugotować obiad czy upiec ciasto. Większość dzieci uwielbia, na miarę swoich możliwości, angażować się w domowe obowiązki. Taka forma aktywności nie tylko pozwala zrobić coraz razem, ale także uczy i wychowuje.

Nie warto jednak poświęcać każdej wolnej chwili na wykonywanie, nawet wspólnie z dzieckiem, domowych obowiązków. Może to spowodować, że dziecko poczuje się przytłoczone i szybko zniechęci się do pomocy w domu. Pamiętajmy, żeby nie oczekiwać również od dziecka wykonywania pełnego zakresu czynności — ma to być zabawa i pomoc, a nie nowy obowiązek młodego człowieka.

Artykuł powstał we współpracy merytorycznej z kidos.pl