Przechowywanie mleka matki

Przechowywanie mleka matki

Karmienie dziecka

Przechowywanie mleka matki

Jeżeli karmisz swoje dziecko piersią lub planujesz je karmić piersią w przyszłości, to pewnie nie raz się zastanawiałaś, czym ktoś może nakarmić dziecko w przypadku Twojej nieobecności w domu w porze karmienia.

Rozwiązania są dwa — można dziecku podać mleko modyfikowane lub możesz wcześniej odciągnąć własne mleko, które później ktoś poda dziecku w butelce.

Jak odciągnąć mleko?

Jeżeli planujesz odciągać mleko, to powinnaś się zaopatrzyć w laktator, który służy właśnie do tego celu. Do wyboru masz laktator ręczny oraz laktator elektryczny. Pierwszy z nich sprawdzi się w przypadku sporadycznego odciągania pokarmu, w przypadku regularnego korzystania dużo lepszym rozwiązaniem będzie laktator elektryczny.

Jak przechowywać mleko matki?

Jeśli jesteś zdecydowana na karmienie dziecka swoim mlekiem, to musisz pamiętać, że takie mleko musi być odpowiednio przechowywane po odciągnięciu. Jeżeli mleko dla dziecka odciągasz tuż przed swoim wyjściem i masz pewność, że będzie ono podane dziecku w ciągu najbliższych 4 godzin, to takie mleko można przechowywać w temperaturze pokojowej.

Jeśli natomiast chcesz odciągnąć mleko na zapas, do wykorzystania w późniejszym okresie, to musi być ono przechowywane w niższych temperaturach.

Świeżo odciągnięte mleko może być przechowywane w lodówce do ok. 6 dni. Należy jedynie pamiętać, żeby takiego mleka nie przechowywać na drzwiach lodówki, najlepszym wyjściem są środkowe lub dolne półki w głębi lodówki.

Odciągnięte mleko można również zamrozić (po wcześniejszym schłodzeniu w lodówce). Zamrożone mleko można przechowywać w zamrażarce nawet przez ok. 3-6 miesięcy, co pozwala na zrobienie większych zapasów mleka z myślą o przyszłości.

W czym przechowywać mleko matki?

Jeśli planujesz przechowywać mleko w lodówce lub zamrażarce, to z pewnością zastanawiasz się, w czym takie mleko można przechowywać. Generalnie opcje są dwie.

Możesz się zdecydować albo na przechowywanie mleka matki w specjalnie do tego celu dedykowanych pojemnikach lub w torebkach do przechowywania pokarmu. Każde z tych rozwiązań ma plusy i minusy i każde z nich ma swoich zwolenników.

Zarówno pojemniki na mleko, jak i torebki do przechowywania pokarmów można zakupić w sklepach z akcesoriami dziecięcymi. Jeżeli planujesz odciągać pokarm sporadycznie, to pojemniki do przechowywania pokarmu mogą być dla ciebie dobrym rozwiązaniem.

Jeśli natomiast planujesz zrobić większe zapasy zamrożonego mleka, to torebki do przechowywania pokarmu będą dużo lepsze.

Przechowywanie mleka matki

Zalety torebek do przechowywania pokarmu

Torebki do przechowywania pokarmu mają dużo zalet, które sprawiają, że są one dużo lepszym rozwiązaniem niż pojemniki do przechowywania pokarmu. Przede wszystkim za podobną cenę możesz mieć dużo więcej torebek niż pojemników.

Dodatkowo torebki zajmują dużo mniej miejsca w zamrażarce niż pojemniki. Jeśli chciałabyś przechowywać sporą ilość mleka w zamrażarce w pojemnikach, to po pierwsze musiałabyś zakupić dużo pojemników, a po drugie zajęłyby one bardzo dużo miejsca.

Kolejną zaletą torebek jest to, że w zależności od ilości zamrożonego pokarmu rozmiar torebki się zmienia.

Pojemniki na mleko zajmują natomiast dokładnie tyle samo miejsca w zamrażarce niezależnie od tego, czy w środku jest 60 ml mleka czy 120 ml, co sprawia, że nie opłaca się zamrażać mniejszych ilości. Dzięki torebkom można zamrażać różne porcje pokarmu i gdy nadejdzie taka potrzeba, to rozmrozić potrzebną ilość.

Podsumowanie

Jeżeli planujesz karmić dziecko wyłącznie własnym mlekiem, to nie oznacza to, że nie możesz się ruszyć z domu bez dziecka. Wystarczy jedynie zaplanować takie wyjście odpowiednio wcześniej i przygotować dla dziecka odciągnięte mleko.

Jeżeli nie zawsze jesteś w stanie wszystko zaplanować lub obawiasz się, że na ostatnią chwilę przed wyjściem nie będziesz w stanie odciągnąć potrzebnej dziecku ilości mleka, to idealnym rozwiązaniem w takiej sytuacji jest wcześniejsze zrobienie zapasów mleka i przechowywanie go w specjalnych torebkach do przechowywania pokarmu na takie właśnie sytuacje. Więcej znajdziesz tutaj.