Wybór pralki dla singla czy pary nie jest prostą sprawą. Sytuacja jeszcze bardziej się komplikuje, gdy stoimy przed wyborem nowej pralki, a po domu lata nasz szkrab – lub też kilka maluchów. W tym materiale wyjaśnię Wam, jak rozsądnie zainwestować swoje pieniądze w dobrą pralkę dla dużej rodziny.
Rynek pralek jest ogromny, więc czasem ciężko się w tym wszystkim połapać. Funkcje, programy, parametry dość dobrze znane i interpretowane, jak i te bardziej tajemnicze. To wszystko utrudnia nam wybór, a pralka dla dużej rodziny musi być porządna. Ewentualne awarie i reklamacje pozbawią nas sprzętu do prania, więc warto dowiedzieć się kilku istotnych rzeczy. Lecimy z kluczowymi aspektami.
Jaka ładowność dla pralki dla dużej rodziny?
Niektórzy myślą, że potrzebują ogromnej ładowności, np. 9-12 kg. Ja twierdzę, że rodzina 2+2 zadowoli się 7-8 kg. To bardzo uniwersalna i w większości przypadków wystarczająca wartość.
W bębnie za jednym razem zmieścimy masę ciuchów, a sam cykl prania nie powinien trwać pół dnia.
Znam kilka rodzin, całkiem dużych, które zadowolone są nawet z pralek slim na 6 kg. Nie warto więc przesadzać z ładownością.
Kwestia energooszczędności
Zdecydowana większość osób patrzy wyłącznie na klasę energetyczną, czyli np. popularne A+++. Pralki poszły jednak na tyle do przodu, że czasem natkniemy się na urządzenia, które są znacznie oszczędniejsze niż norma dla A+++.
Warto więc znaleźć kartę produktu i wyczytać z niej roczne zużycie energii. Dla mnie wartości poniżej 150 kWh na rok są wystarczające, choć znam pralki, które nie zużywają więcej niż 100 kWh.
To jednak nie koniec. Jak bowiem producenci to wyliczają? 220 cykli na programie standardowym, czyli bawełna 40/60oC. Oczywiście przy pełnym załadunku.
220 cykli to całkiem dużo. Polecam jednak oszacowanie własnej częstotliwości prania. Jeżeli wyliczycie, że przekraczacie te 220 cykli, to moim zdaniem warto dopłacić do bardziej energooszczędnej pralki. Jeżeli nie, to przypiszcie mniejszy priorytet temu parametrowi.
Przydatne dla dużych rodzin funkcje i programy prania
Tutaj dopiero jest cała masa opcji. Problem w tym, że sporo z nich to marketingowy bełkot. Nie wszystkie funkcje dobrze się sprawdzają. Na co jednak zwrócić uwagę?
Warto spojrzeć na programy specjalne dedykowane do konkretnego rodzaju ubrań/materiałów. Wymienię np. jeansy, koszule/bluzki, pościel, delikatne rzeczy, czarne/jasne kolory, pranie codzienne lub przyspieszone. Programów jest multum, a ich listę najlepiej dopasować do własnych preferencji.
Duże rodziny z dziećmi powinny jednak szczególną uwagę zwrócić na wydajny program antyalergiczny, który znakomicie eliminuje wszelkie pyłki, bakterie i inne drobnoustroje. Czasem w parze z nim (lub też zamiast niego) idzie program do dziecięcych ubranek. Znakomita sprawa, bo skóra naszego malucha będzie bezpieczna i wolna od alergii skórnych.
Co do funkcji specjalnych, bardzo przydatna jest automatyka wagowa/prania, bo pralka sama dobiera optymalne parametry cyklu. Nie będziemy się nad tym głowić i więcej czasu spędzimy z dzieciakami niż przy pokrętle urządzenia do prania.
Podoba mi się również pranie parowe, dzięki któremu ciuchy będą mniej pogniecione. Znów zyskamy czas, bo prasowanie pójdzie szybciej, a czasem w ogóle nie będzie nawet potrzebne.
Niezawodność pralki zawsze w cenie
No właśnie. Więcej funkcji, więcej elektroniki, więcej udziwnień. Pewne udogodnienia niosą czasem za sobą większe ryzyko awarii. Duże rodziny nie mogą sobie pozwolić na ciągle psującą się pralkę.
Co jest więc ważne? Polecam bezszczotkowe silniki inwertorowe, na które czasem jest 10 lat gwarancji. Są stosunkowo ciche i trwałe.
Dobrze, gdy cały zespół piorący, a szczególnie łożyska, są rozbieralne. Ewentualne naprawy pójdą sprawniej i nie będziemy narażeni na zbyt wysokie opłaty za serwis – jeżeli okres gwarancyjny właśnie minął.
Zabezpieczenia, czyli nie martw się o dzieciaki przy pralce
Tego punktu żadni rodzice nie powinni ominąć. Oczywistym zabezpieczeniem jest to przed zalaniem, ale gdy po domu biegają dzieci, nawet pralka powinna być gotowa na interakcję z nimi.
Cechą pożądaną jest zdecydowanie blokada rodzicielska. Polega na tym, że prostą kombinacją blokujemy w pralce możliwość przyciśnięcia przycisków. Tzn. dzieci je nacisną, ale pralka na daną komendę nie zareaguje.
Jeżeli pierzemy w wyższych temperaturach, to okno z drzwiczkami potrafi się nagrzewać. Niektórzy producenci stosują więc lepszą izolację, dzięki której okno pozostanie zimne, i nikogo nigdy nie oparzy.
Podsumowanie
Teraz wiecie już, jak wybrać pralkę dla dużej rodziny, która będzie odpowiednio pojemna, energooszczędna, funkcjonalna, niezawodna i bezpieczna w użytkowaniu.
Przy wyborze konkretnego modelu warto wspomóc się jakimś niezależnym materiałem. Polecę, chociażby ranking pralek z portalu Videotesty. Zawiera sporo propozycji z różnych segmentów cenowych. Powinniście wyszukać coś dla siebie.